بره آهو ی امام رضا
 
دل - كه مي‌گيرد- سراغ تو را مي‌گيرد- بگذار هر چه مي‌خواهند بگويند؛

السلام علیک یا اباعبدالله، اشهد انّک قد أقمت الصلوة، و آتیت الزکاة و أمرت بالمعروف و نهیت عن المنکر

در کتاب شریف عیون اخبار الرضا(ع) ، ج ۲، ص ۸۵ درباره عمل چهل روزه آمده است، من خلص لله اربعین یوما فجر الله ینابیع الحکمه من قلبه علی لسانه؛ هر کس خود را چهل روز برای خداوند خالص و پاک گرداند، خداوند چشمه های حکمت را از قلبش بر زبانش جاری می سازد
چله نشینی به این معناست که انسان در مدت چهل روز کمال مراقبت و توجه به خداوند را داشته باشد و سعی فراوانی در ترک گناهان و دوری از محرمات الهی داشته باشد و در این مدت با یاد الهی وذکر او و عبادت خالصانه وجودش را از نور و صفا لبریز سازد و زمینه تابش انوار الهی و درخشش آفتاب فطرت را در درون خویش فراهم آورد و چه فرصتی بهتر و پربار تر از ایام بین عاشورا تا اربعین شهادت اباعبدالله الحسین علیه السلام. ایامی که به واسطه ده روز عزاداری برای اباعبدالله و ریختن اشک قلب انسان از سیاهی و زشتی گناهان پاک گشته و آمادگی لازم را جهت خودسازی پیدا نموده است.
در راه بندگی خدا هیچ عنصری مانند عمل به واجبات الهی و دوری از محرمات نقش آفرین نمی باشد و  نماز و توجه به آن و اهمیت دادن به آن نقش ویژه ای دارد، و یکی از مهمترین درسهای نهضت عاشورای حضرت امام حسین علیه السلام همین برپایی نماز است. چقدر خوب است اگر بناست که بعد از عاشورا چله نشینی عزای حسین علیه السلام باشیم، پایبندی و تمام توجهمان به اقامه سر وقت نماز و افزودن بر کیفیت نماز باشد. حسین علیه السلام شهید شد تا ما این درس را بگیریم.

علاوه بر مطالبی که به عنوان اعمال مناسب چله نشینی گفته شد یعنی ترک گناه، عبادت خالصانه، گرامی داشتن نماز، مواردی دیگر همچون صدقه دادن، و دعا برای سایر مومنین نیز توصیه شده است. اما آنچه که به صورت ویژه توصیه شده که در ایام این چهل روز تا اربعین به جا آورده شود، دعای عهد (به جهت دعا جهت تعجیل در فرج حضرت و بیعت هر روزه با ایشان)  و زیارت عاشوراست.

به امید اینکه بتوانیم در پایان این ۴۰ روز جزو کسانی باشیم که با دست پر بر سر سفره اطعام اربعین حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام می نشینیم.

امسال از عاشورا تا اربعین دعای فرج را بخوانید.

تاكید آیت‌الله وحید خراسانی

عکس شام غریبان

«مردي به نام مشاجع حضور رسول خدا(صلي‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم) رسيد و عرض كرد: اي رسول خدا! راه شناخت حق چيست؟ حضرت فرمودند: شناخت نفس. عرض كرد: اي رسول خدا! راه سازگاري با حق چگونه است؟ فرمودند: ناسازگاري با نفس. عرض كرد: اي رسول خدا! راه رسيدن به خشنودي حق چيست؟ فرمودند: ناخشنودي نفس. عرض كرد: اي رسول خدا! راه رسيدن به حق چيست؟ فرمودند: رهاكردن نفس. عرض كرد: اي رسول خدا! راه دست يـافتن به طاعت خدا چگونه است؟ فرمودند: نـافرماني نفس. عرض كرد: اي رسول خدا! راه رسيدن به ياد حق چيست؟ فرمودند: از ياد بردن نفس. عرض كرد: اي رسول خدا! راه نزديك شدن به حق چيست؟ فرمودند: دور شدن از نفس. عرض كرد: اي رسول خدا! راه انس گرفتن با حق چگونه است؟ فرمودند: رميدن از نفس. عرض كرد: اي رسول خدا! راه رميدن از نفس چيست؟ فرمودند: كمك جستن از حق در برابر نفس.»


| چهارشنبه شانزدهم آذر ۱۳۹۰ ||  بره آهو
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : محـض رضـا علیه السّلام